5 Nisan 2016 Salı

Güdüler ve işletme yönetimi

Güdüler hayatla olan mücadelemizde bizi ayakta tutan, yön veren, uyaran ve harekete geçiren dürtülerdir. İnsanlığın  en temel ihtiyaçları olan açlık ve susuzluk dürtülerini gidermek içinse hipotalamus aracılığıyla yönlendirilirler.
Hipotalamusun temel işlevi organizmayı harekete geçirerek açlık ve susuzluk hissini ortadan kaldıracak eylemleri yapmaya teşvik etmektir… Fakat insan organizmasında bu uyarıcıya rağmen bazen tam zamanında hareket geçemeyebiliyor. Örneğin, çok aç olduğunda yemek yemekten ya da  çok susadığında su içmekten vazgeçebiliyor. Bu vazgeçişler metabolizmada bir takım dengesizlikler meydana getiriyor, kasılma, gerilme vb… Söz konusu durum işletmeler içinde geçerli olmakta. Uyarıcı mekanizmaları olmayan ya da görmezden gelinen durumlarda sistem bütünsel olarak hata vermeye başlıyor. Acıkan insanın yemeği ertelemesi gibi, üretim yapan bir işletmenin de stokta eksi bakiye veren bir ürünle imalat yapmaya devam etmesi günün sonunda maliyetlendirme ekranında sapmalara neden olacaktır.
İhtiyaçlar içeriden olduğu kadar dışarıdan da tetikleniyor, her iki durumda da temel olan şey vücudun onu ihtiyaç olarak hissetmesi ve tüketime yönelmesi ile son buluyor. Örneğin tokken yenilen pasta, ihtiyacı yokken sadece modelini beğendiği için satın alınan bir telefon ya da mevkisel konumuna uygun düşeceğini düşünüp değiştirilmiş bir araba gibi. Bütün bu davranışlar işletme açısından ele alındığında, ihtiyaç fazlası stok ürünleri, toplam büyüme hesaplanmadan yapılan yeni yatırımlar, gerekli bütçe yapılmadan satın alınan lüks ihtiyaçları vb farklı yönelimler açığa çıkıyor. Bütün bu gereksiz yüklemeler kar zarar hanesinde işletmeye genelde zarar olarak yansıyor ve öngörüsüz bir yönetimle ihtiyaç analizleri yapılmadan sürdürülen bir sürece giriliyor.
beyin
İnsanın yaşam modeline benzeyen bu sistemin kontrol edilmesi, yönetilmesi, karar mekanizmalarının oturtulması, uyarıcıların aktif edilmesi ve sistemin aktif olarak çalışabilmesi için bir beyne ve hipotalamusa ihtiyacı var. Bunu ise bir kurumsal kaynak planlama yazılımı ile sağlayabilirsiniz. İşletmenizin yaşamsal fonksiyonlarının devam edebilmesi için gerekli olan kurumsal kaynak planlama yazılımı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime info@pargesoft.com ya da 0216 575 6070 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz…


Hipotalamus; Vücut sıcaklığı mekanizmasını, sempatik sinir sistemini ve hipofizin çalışmasını denetler. Susama, acıkma hislerinin merkezi olup vücut ısısını ve kan basıncını ayarlar. Ayrıca ürettiği RF maddesi ile hipofizi uyarır. İç denge hipotalamus ile korunur. Karbonhidrat – yağ – protein metabolizmasını dengeler.

BUMERANG

Follow by Email