2 Aralık 2015 Çarşamba

Doğru personel mi? Doğru konumlandırma mı?

Çocukluğumdan beri duyarım, futbolda libero olan futbolcuyu sağ bek oynatamazsınız. Orta sahada asist görevi gören futbolcuyu da defansa alamazsınız. Maça çıkarken, yetkinlikleri, sağ ya da sol ayak ile topa vuruşu, fiziksel gücü gibi etkenlerle kendisine ilk 11’de yer bulup, takıma faydalı bir futbolcu olmaya çalışanları tercih edersiniz. Yoksa adı ve değeri yüksek olup da yetenekleri konusunda yeterli olmayan futbolcuları mı?

Yetenekler kadar, değerlerde ön plana çıkmakta, hatta çoğu zaman değerli olduğuna inanılan kişilere daha fazla yer verilmekte, yetenekleri olan ve kendisini göstermeye çalışan futbolcuları da bu değer duygusu ve ederi yüksek futbolculara yedek olarak konumlandırmak daha sık yapılan bir tercih olmakta.


Bugün gelinen noktada, kişi değerli ise yetenekleri pek fazla sorgulanmadan sadece adı ve markası (diploması, okuduğu okul, yaşadığı ve doğduğu il v.b.) dikkate alınarak bir çok mevkide konumlandırılıyor.

Yetenek ve yeterlilik kavramları yüksek olan kişilerde de henüz tamamlanmamış değer duyguları yüzünden, kendini gösterme konusunda eksiklik yaşandığından, ön plana çıkamamakta, sadece görünmek adına daha fazla çaba harcayıp, kabul beklemek suretiyle şirket içinde var olmaya çalışmakta.

Bu durumda yapılması gereken şey, kişilerin yetenek ve değer duygularının işletmeler açısından ne kadar önemli olduğunu tespit edip şirket içi organizasyonel yapıyı buna göre şekillendirmek gerekiyor.

Nasıl? Sorusunu sorarak ilk adımı attığınız anda, karşınıza çalışanlarınızı bütünüyle görebileceğiniz bir ölçme ve değerlendirme sistemi ile birlikte birebir ilişkileri de dikkate alarak bir sistem üzerinde takip otomasyonu altyapısı kurmanız gerekecek.

Bunu ister 10 personel, isterseniz 10.000 personel içinde olsa mutlaka yapmanın bir yolunu bulup harekete geçmelisiniz. Günümüzde Kurumsal Kaynak Planlama ( ERP ) sistemleri içerisinde ayrı bir modül olarak satılan İnsan Kaynakları ( HR/IK Modül ) yazılımları ile iş süreçlerinize entegre bir yapı içerisinde kendi iş dinamiğinizi yönetebilir ve gerekli iş konumlandırmalarını gerçekleştirebilirsiniz…

Personeli değerine göre değil, mevkisine ve yeteneklerine göre sahaya sürerseniz, şampiyon olmanız için gerekli olan tüm şartları sağlamış olursunuz.


İnsan kaynakları yönetimi hakkında detaylı bilgi almak için +90216 5756070 numaralı telefondan ya da info@pargesoft.com mail adresinden iletişime geçebilirsiniz.

BUMERANG

Follow by Email